Aktualności

Puchar Gordon Benetta

Puchar Gordon Benetta z udziałem pilotów Grupy Lotniczej Mrówka

Puchar Gordon Benetta

Po 10 latach nieobecności Polska powróciła do najstarszego wyścigu lotniczego na świecie. W piątek 29 sierpnia 2014 roku o północy 17 załóg z 10 krajów wystartowało z Vichy we Francji do lotu o Puchar Gordon Benetta.

Polacy, Mateusz Rękas i Krzysztof Zapart, zajęli 5 miejsce pokonując odległość 1136,69 km. Lot trwał 50,19 godz. Start w Vichy we Francji, lądowanie w Lavello na południu Włoch. Zwyciężyła załoga niemiecka Wilhelm Eimers - Matthias Zenge w ciągu 61,35 godz. przelecieli 1410,64 km. Lądowanie na Sycyli.

Zasady wyścigu nie zmieniły się od 1906 r. Przechodni puchar otrzymuje załoga, która pokona największy dystans od miejsca wspólnego startu. Lot może więc trwać nawet kilka dni i nocy, dlatego wymaga od pilotów doskonałej formy fizycznej i psychicznej. Niewielki kosz balonu jest dla załogi jednocześnie kokpitem, sypialnią, kuchnią i łazienką.

Polska przed II wojną światową zdobyła puchar czterokrotnie, w 1933, 1934, 1935 i 1938 roku, zaś po wojnie tylko raz - w 1983 roku.

Z wielką przyjemnością informujemy, że obaj reprezentanci Polski - Mateusz Rękas z Tarnowa i Krzysztof Zapart ze Świdnicy, związani byli z naszą grupą, a pierwsze szlify w powietrzu zdobywali na balonie SP-BAS "Mrówka". Warto dodać, że 23 letni Mateusz jest najmłodszym kapitanem w całej stuletniej historii Pucharu.

Galeria zdjęć
Puchar Gordon Benetta
Puchar Gordon Benetta
Puchar Gordon Benetta
Puchar Gordon Benetta

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...